Προγραμμα
συνεδριου

12 - 13 Ιουνίου 2020

Αναλυτικό Πρόγραμμα

Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020

14:00 – 14:30 Προσέλευση – εγγραφή συνέδρων
14:30 – 15:00 Χαιρετισμοί
Κήρυξη έναρξης του Συνεδρίου

1η Συνεδρία
Προεδρείο: Κωνσταντίνος Μαλαφάντης

Το 1821, η γλώσσα και το σχολείο

15:00 – 15:15 Αλέξανδρος Φίκας, Η Γλώσσα ως η έτερη όψη του Αγώνα για την Ανεξαρτησία στον σολωμικό Διάλογο.

15:15 – 15:30 Χρυσούλα Καραντζή, Η ελληνική γλώσσα τα χρόνια της Επανάστασης: νόρμα και ποικιλία.

15:30 – 15:45 Παντοφίλη Βαρβαρήγου-Κατερίνα Μουστακάτου, Τι απέμεινε από το «1821» στα σχολικά βιβλία μας;

15:45 – 16:00 Ιωάννης Δημαρχόπουλος, Η Ελληνική Επανάσταση του 1821 στα σχολικά εγχειρίδια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μετά τη μεταπολίτευση.

16:00 – 16:10 Συζήτηση

Κεντρική Ομιλία
16:10 – 16:30 Κωνσταντίνος Μαλαφάντης, Της θυσίας το ανάγνωσμα: Tα Ματωμένα ράσα του Σπύρου Μελά ως λογοτεχνική συμβολή στην ιστορική διακρίβωση της αλήθειας του Εικοσιένα.

2η Συνεδρία
Προεδρείο: Χαράλαμπος Μηνάογλου

Η πολιτική πραγματικότητα της Επανάστασης

16:30 – 16:45 Χαράλαμπος Βλαχόπουλος, «Υπό την μοναδικήν υπεράσπισιν της Μεγάλης Βρεττανίας». Η αμφιλεγόμενη «Αίτηση προστασίας» (1825) στο πλαίσιο του διπλωματικού αγώνα για  αναγνώριση της ελληνικής Επανάστασης.

16:45 – 17:00 Κωνσταντίνος Καρναβάς, Η Επανάσταση του 1821 στη Σάμο και η συγκρότηση του «Στρατοπολιτικού Διοργανισμού».

17:00 – 17:15 Αλέξανδρος Πανούσης, Συνταγματικές σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας κατά την Επανάσταση του 1821.

17:15 – 17:30 Πέτρος Πετράτος, Λατινική Αμερική και Επανάσταση του 1821: η ειδησεογραφία της Γενικής Εφημερίδος της Ελλάδος για τα επαναστατικά γεγονότα της Λατινικής Αμερικής.

17:30 – 17:40 Συζήτηση

17:40 – 18:00 Διάλειμμα

3η Συνεδρία
Προεδρείο: Μαρία Μαντουβάλου

Η Ελληνική Επανάσταση στις εικαστικές τέχνες

18:00 – 18:15 Ιωάννης Ακριτίδης-Αναστασία Ελένη, Στιγμιότυπα της Ελληνικής Επανάστασης του ’21 στην Ευρωπαϊκή Τέχνη.

18:15 – 18:30 Στυλιανή Μπάρτζου, Θεόδωρου Βρυζάκη «Η υποδοχή του λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι»: Εικονογραφία, εικονολογία.

18:30 – 18:40 Συζήτηση

Κεντρική Ομιλία
18:40 – 19:00 Μαρία Μαντουβάλου, Οι ιδεολογικές Αρχές και Αξίες των αγωνιστών του ’21, όπως αναδεικνύονται στα κείμενα των διαπρεπών ιστορικών της ακαδημαϊκής κοινότητας του παρελθόντος.

4η Συνεδρία
Προεδρείο: Γεράσιμος Ζώρας

Το 1821 στο θέατρο σκιών και τον κινηματογράφο

19:15 – 19:30 Χρήστος Νταμπακάκης, Ιστορία και Κινηματογράφος: Η Επανάσταση του 1821 στον παλαιό ελληνικό κινηματογράφο.

19:30 – 19:45 Ιωάννα Παπαγεωργίου, Η αναπαράσταση της Ελληνικής Επανάστασης στον μπερντέ του ελληνικού θεάτρου σκιών. Μυθοπλασία και ιστορική πραγματικότητα.

19:45 – 20:00 Σπύρος Τούλιος, Ο Γεώργιος Καραϊσκάκης στα χαρακώματα του Μεσοπολέμου. Τέσσερις καταγραφές καραγκιοζικών παραστάσεων.

20:00 – 20:15 Ανθή Χοτζάκογλου, Αντανακλάσεις της Ελληνικής Επανάστασης στο Ελληνικό Θέατρο σκιών (Καραγκιόζης): φαντασιακοί ήρωες ή ανδραγαθήματά τους στον μπερντέ.

20:15 – 20:30 Συζήτηση

Σάββατο 13 Ιουνίου 2020

5η Συνεδρία
Προεδρείο: Μαρία Σγουρίδου

Η Ελληνική Επανάσταση στην ευρωπαϊκή λογοτεχνία

09:00 – 09:15 Αντιγόνη Σαμίου, Η απεικόνιση της ελληνικής επανάστασης μέσα στα γαλλικά περιηγητικά κείμενα.

09:15 – 09:30 Ελένη Γεωργίου, Το πρότυπο της ελληνικής επανάστασης στην πορεία αναζήτησης της ιστορικής μνήμης των Ιταλών φιλελλήνων: Επεισόδια της επαναστατημένης Ελλάδας στο χαρτί και στη σκηνή.

09:30 – 09:45 Caterina Carpinato, Γράφοντας στα ιταλικά με ελληνικό στυλό: Angelica Palli (1798-1875).

09:45 – 10:00 Μαρίνα Καπελάκη, Η Ελλάδα μέσα από το έργο του Ιταλού φιλέλληνα Giuseppe Regaldi (1809 – 1883).

10:00 – 10:15 Συζήτηση

6η Συνεδρία

Προεδρείο: Ειρήνη Αποστόλου

Προσωπικότητες της Ελληνικής Επανάστασης.

10:15 – 10:30 Δημήτριος Καραμπερόπουλος, Η θεμελιακή συμβολή του Ρήγα στην προετοιμασία του επαναστατικού φρονήματος των σκλαβωμένων.

10:30 – 10:45 Έβη Στυλιανού, Η συμβολή του Ελβετού φιλέλληνα γιατρού Louis–André Gosse στην Ελληνική Επανάσταση.

10:45 – 11:00 Eυαγγελία Δαμουλή-Φίλια, Ο Σατωβριάνδος περιηγητής στην Ελλάδα και υποστηρικτής της Eπανάστασης του 1821.

11:00 – 11:20 Συζήτηση

11:20 – 11:40 Διάλειμμα

Κεντρική Ομιλία
11:40 – 12:00 Ειρήνη Αποστόλου, Αρχαιοκάπηλοι και
φύλακες των αρχαιοτήτων κατά τη διάρκεια της Επανάστασης του 1821.

7η Συνεδρία
Προεδρείο: Άννα Ταμπάκη

Η Ελληνική Επανάσταση στην ελληνική λογοτεχνία.

12:00 – 12:15 Μαρία Σγουρίδου-Γεράσιμος Ζώρας, Διονύσιος Σολωμός & Luigi Mercantini: Σκηνές από το χρονικό του Αγώνα όπως απεικονίζονται στον «Ύμνο στην Ελευθερία» και στον «Ύμνο στην Ελληνική Σημαία». Συγκλίσεις και Αποκλίσεις.
 

12:15 – 12:30 Αφροδίτη Αθανασοπούλου, «Η ΚΕ΄ Μαρτίου» του Γ. Ζαλοκώστα: Μια εξαρχαϊστική εκδοχή του Ύμνου εις την Ελευθερίαν του Σολωμού.

12:30 – 12:45 Μαρία Αμοιρίδου, Δύο ποιήματα του Κυριάκου Χαραλαμπίδη για την Επανάσταση του 1821.

12:45 – 13:00 Αλέξανδρος-Νεκτάριος Βασιλείου-Δαμβέργης, Ο απελευθερωτικός αγώνας των Κρητών το 1821, όπως αντικατοπτρίζεται στη νεοελληνική ποίηση και πεζογραφία.

13:00 – 13:15 Φλωρεντία Ρήγα, Επανάσταση κι ελευθερία στην Αηδονόπιτα του Ισίδωρου Ζουργού: Πραγματικότητα ή ουτοπία;

13:15 – 13:30 Θεοδώρα Κοντογεώργη, Η πρόσληψη της Επανάστασης στη σύγχρονη πεζογραφία: Πρόσωπα και βιώματα του Αγώνα στο έργο της Ρέας Γαλανάκη.

13:30- 13:40 Συζήτηση

Κεντρική Ομιλία
13:40 – 14:00 Άννα Ταμπάκη, Η Επανάσταση του 1821 στο θέατρο. Πρωταγωνιστές και αφανείς ήρωες στο δραματικό έργο του Ιωάννη Ζαμπέλιου.

14:00 – 16:00 Διάλειμμα

8η Συνεδρία
Προεδρείο: Αιμιλία Θεμοπούλου
 
Η Ελληνική Επανάσταση, ο Καποδίστριας και η Ρωσία.
 

16:00 – 16:15 Βασίλης Σιακωτός, Ο πρωταγωνιστικός ρόλος του Ιωάννη Καποδίστρια στον σχεδιασμό της Επανάστασης του 1821.

16:15 – 16:30 Χαράλαμπος Μηνάογλου, Η Ελληνική Επανάσταση και ο Ρωσοτουρκικός πόλεμος του 1828-1829.

16:30 – 16:45 Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου Γούτσια, Η αποτελεσματικότητα της πολιτικής του Καποδίστρια.

16:45 – 17:00 Χάρης Ξανθουδάκης, Η μουσική μεταρρύθμιση του Ιωάννη Καποδίστρια.

17:00 – 17:15 Αικατερίνη Κουτουξιάδου, Ο ρόλος της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην ενίσχυση της εκπαιδευτικής πολιτικής του Καποδίστρια.

17:15 – 17:30 Συζήτηση

Κεντρική Ομιλία
17:30 – 17:50 Αιμιλία Θεμοπούλου, Η πολιτική συγκυρία στην Οθωμανική Αυτοκρατορία κατά την Ελληνική Επανάσταση

17:50 – 18:20 Διάλειμμα

Παρουσίαση βιβλίου
18:00 – 18:20 Charalampos Minaoglou, The Post–Byzantine Legacy of Alexander the Great (Παρουσίαση: Μαρία Μαντουβάλου)

9η Συνεδρία
Προεδρείο: Ιωάννης Πλεμμένος
 
Το 1821 και το θέατρο.
 

18:30 – 18:45 Κωνσταντίνος Σαμπάνης, Ο Μάρκος Μπότσαρης, ήρωας της Ελληνικής Επαναστάσεως του 1821, στα λυρικά έργα ξένων συνθετών του 19ου αιώνα.

18:45 – 19:00 Πολυξένη Τζιομάκη, «Νικήρατος, δράμα εις τρεις πράξεις, υπό Ελληνίδος τινός συντεθέν». Η έξοδος του Μεσολογγίου μέσα από το, συγχρονικό, ιστορικό δράμα της Ευανθίας Καΐρη.

19:00 – 19:15 Κωνσταντίνος Φουρναράκης, Το πατριωτικό δράμα “Γεώργιος Παπαδάκης” της Αντωνούσας Καμπουροπούλας.

19:15 – 19:30 Στέλλα Κουρμπανά, Η Ανδρονίκη (1904) του Αλέξανδρου Γκρεκ, μια όπερα για την Ελληνική Επανάσταση.

19:30 – 19:40 Συζήτηση

Κεντρική Ομιλία
19:40 – 20:00 Ιωάννης Πλεμμένος, Από τη «θεατρικότητα» της ιστορίας στην «ιστορικότητα» του θεάτρου: Η μορφή της Τζαβέλαινας στη νεοελληνική δραματουργία και οι διάφορες
διακυμάνσεις της.

 
 
Συμπεράσματα Συνεδρίου